CV – ar vai bez FOTO?

PortretsVeidojot savu CV, katram rodas jautājums par fotogrāfijas pievienošanu.  Strādājot personāla atlases kompānijā un ikdienā saskaroties ar simtiem dažādu CV izskatīšanu, palīdzēšu Jums  ar ieskatu priekšrocībās, kuras varat gūt, pievienojot savu foto attēlu, un priekšrocībās, kuras gūstat to nepievienojot.

CV ir Jūsu pirmais kontakts ar personāla speciālistu vai potenciālo darba devēju, līdz ar ko šis pirmais iespaids Jums nodrošinās vai nu uzaicinājumu uz tālākām pārrunām klātienē, vai arī atteikuma vēstules uz vakanto pozīciju saņemšanu. Cik lielā mērā foto attēls CV ietekmē rezultātu par labu vienam vai otram variantam?

CV ar FOTO

Lielākā kļūda, ko kandidāti pieļauj, sūtot pieteikumus, ir fotogrāfijas, kas pievienotas nevis kā daļa no CV dokumenta, bet gan kā atsevišķs .jpg formāta fails pašā e-pastā. Saņemot šādu pieteikumu, parasti iedomājos: interesanti, kas būs šoreiz? Lai arī cik neticami tas neizklausītos, cilvēki sūta veselus foto attēlus, kurus var pat iedalīt sekojošās kategorijās:

 • Pasākumi – attēli, kuros persona ir redzama pilnā augumā, visbiežāk kāzās, izlaidumos, privātos pasākumos;
 • Darba vieta –konkrētā persona ir nofotografēta pie sava darba galda vai priekšnieka krēslā;
 • Dabā – attēli, kuros visbiežāk dāmas ir fotografējušās pludmalē vai kādā parkā;
 • Izgrieztās bildes –populārākais variants; bieži vien attēlā var saskatīt arī kāda blakusstāvošā cilvēka ķermeņa daļu – roku, plecus, matus, daļu galvas aprišu;
 • „Pats sev fotogrāfs” – attēli, kuros pārsvarā jaunākas dāmas izstieptā rokā cenšas nofotografēt sevi leņķī no augšas;
 • Vairākus gadus vecas bildes – attēls, kurš uzņemts pirms vairāk kā 3 gadiem, un šodien persona izskatās citādi – mainīta matu krāsa, ģērbšanās stils un citas nianses;
 • Portrets – vienīgais pareizas CV foto veids, kas sastopams visretāk. Attēls uzņemts salonā, formālā apģērbā un redzama ir tikai personas seja un plecu daļa.

Saņemot pieteikumu, kuram potenciālais kandidāts ir pievienojis savu foto, pirmā lieta, ko atlases speciālists vai lēmuma pieņēmējs izvērtē, ir fotogrāfija, jo uz to kandidāts ir licis akcentu. Nepareiza formāta attēli rada nevis pozitīvu, bet negatīvu iespaidu, un fotogrāfija novērš atlases speciālista uzmanību no paša galvenā – kandidāta pieredzes izvērtēšanas. Saprotams, ka foto attēls ir vēlams noteiktās industrijās: meklējot modeļus un foto modeļus, pārdevējus veikalos un sekretariāta darbiniekus, bet vadošos amatos izskats būs sekundārs.

Jūsu CV pievienotā foto vērtība ir tajā, ka pēc pārrunām intervētājam ir daudz vieglāk atsaukt atmiņā sarunu ar Jums, aplūkojot Jūsu fotogrāfiju, bet Jūs kā darba meklētājs esat daudz lielāks ieguvējs, ja pēc pārrunām intervētājs Jūs atceras pēc Jūsu sasniegumiem, pieredzes un profesionalitātes nevis izskata.

CV bez FOTO

CV bez fotogrāfijas akcents tiek likts uz kandidāta profesionālo pieredzi un izglītību, nevis iedzimtā izskata faktoriem. Personīgi priekšroku dodu tiem CV, kuriem nav pievienots foto, jo paša dokumenta mērķis ir, profesionāli aprakstot Jūsu pieredzi, radīt CV izvērtētājā vēlmi uzaicināt uz pārrunām un klātienē novērtēt pretendēta spēju sevi pasniegt.

Vai tas, ka patiešām labi izskatāties palīdzēs atrast darbu, ja pie CV pievienosiet savu attēlu? Var riskēt, bet Jūs nekad nezināt, kāda persona izvērtēs Jūsu pieteikumu. Par cik CV nekad netiek prasīts norādīt acu un matu krāsu, svaru un garumu, vai kādam nav ienācis prātā, ka tam ir pamatots iemesls?

Ja uzskatāt, ka Jūsu izredzes palielināsies, pievienojot CV savu foto, tad iesaku veikt eksperimentu: ja Jums ir zema atsaucība attiecībā uz uzaicinājumiem uz pārrunām, tad pamēģiniet mainīt taktiku un izsūtiet savus CV ar foto attēlu – pēc tam varēsiet salīdzināt rezultātus ar uzaicinājumu skaitu noteiktā periodā, izsūtot CV bez foto.

NOTEIKTI gadījumā, ja tomēr izlemjat iekļaut savu foto CV, nepieļaujiet kļūdu, pievienojot neformālu foto attēlu. Izmaksas foto salonā šim pakalpojumam ir minimālas (aptuveni LVL 3 par vienu attēlu), taču atcerieties, ka, dodoties fotografēties, ieteicams ģērbties formāli, radot neitrālu stilu. Nevajag lieku bižutēriju vai spilgtu grimu dāmām, kā arī kungiem vēlams ierasties kreklā ar kaklasaiti vai uzvalkā, nevis T-kreklā vai ziemas jakā. Ieejiet jebkurā foto salonā un sakiet, ka Jums ir nepieciešams dokumentu foto, bet faila formātā. Pēc foto uzņemšanas salona darbinieks Jums uz e-pastu nosūtīs attēlu digitālā formātā, kuru Jūs droši varēsiet pievienot savam CV.

Nav vienas pareizas atbildes – CV ar vai bez foto? – tā ir katra brīva izvēle. Galvenais, lai attēls strādā Jums par labu, nevis par sliktu, tāpēc drošības labad pārvaicājiet kādam, vai konkrētā bilde ir atbilstoša CV un kāds priekšstats rodas par cilvēku, pirmoreiz ieraugot attēlu.

Bieži kļūdas rodas konkrētu cilvēku foto attēlu interpretācijas dēļ, ko CV autors uzdod intervētājam veikt kā jaunu darba pienākumu. Piemēram, esmu saņēmusi CV no dāmas ar ļoti stingru sejas izteiksmi pievienotajā fotogrāfijā, ar kuru tiekoties klātienē, mans viedoklis mainījās par 180 grādiem – šī dāma bija ļoti atklāta un sabiedriska, un nebūt ne agresīva, kāda sākotnēji šķita pašas pievienotajā attēlā, pēc mana ieteikuma viņai izņemot foto attēlu no CV, uzaicinājumu skaits uz pārrunām klātienē palielinājās un viņa drīzumā vien atrada sev kāroto darbu.

Tāpēc mans ieteikums ir:

sagatavojiet labu un detalizētu CV akcentu liekot uz izvērstu darba pieredzes aprakstu, bet foto savā CV neiekļaujiet, ļaujot par Jūsu patieso personību un prezentācijas un saskarsmes prasmēm intervētājam spriest, uzaicinot Jūs uz pārrunām klātienē nevis veikt minējumus mēģinot nolasīt šīs prasmes no foto attēla!

7 Atbildes

 1. pilniba piekritu teiktjam ka labak foto neieklaut cv jo patieso personibu ar visam ipasibam vislabak var novertet intervija.
  tas protams var neattiekties uz cilvekiem kas vizuali ir pievilcigi jo tada gadijuma foto var but par iemeslu uzaicinajumam uz interviju :) bet ja cilveks nav pievilcigs (ka si raksta piemera bilde) tad foto tiesi preteji var atstat nepareizu iespaidu un uzaicinajums uz interviju var izpalikt
  rakstu jo pats esu saskaries ar sadu diskriminaciju

 2. Es uzskatu, ka ir jāpievieno pieklājīgs un neitrāls neliels portrets. Attēls tomēr padara CV daudz personīgāku un pamanāmāku profesionālā veidā. Es iesaku likt bildi! :)

 3. Un nekad neko lieku.Es kandidējot uz darba vietu,kur nepieciešama tikai B kategorijas vadītāja apliecība,ierakstīju visas esošās.Rezultātā sekretāre,jeb kāda darbiniece,bez manas atļaujas pārsūtīja manu CV,šķiet savam brūtgānam,vai kaut kā tā,kurš meklē savai firmai autovadītāju ar CE kategoriju.
  Protams,ka uz turieni nedevos,jo neinteresēja būvmateriālu pārvadāšana pa jaunceltnēm(tas bija treknajos gados), ar sagrabējušām miskastēm,kuras vēl šoferiem jāremontē.
  Es taču kandidatūru pieteicu autovadītāja amatam,ne atslēdznieka.

 4. Paldies CV-Online par projektu.
  Man CV.lv ļoti patīk, jo īpaši var reģistrēt savu darbibu darba meklējumos, tādējādi viegli atskaitīties pašam sev un NVA.

 5. Reblogged this on Саншайн +.

 6. Foto ļauj uzrunāt personiskāk un iespējams iepatikties darba devējam, tādēļ, ja nav bailes par savu vecumu un izskatu var mierīgi pievienot. Tā es vismaz savā cv paraugā ielieku.

 7. Bet visi jau skatās tajos pašos draugos un FB.. kāda starpība…

Atstāj atbildi

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

%d bloggers like this: